Data publikacji: 2024-05-01

1 Maja — obchodzimy Święto Pracy

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, znany również jako Święto Pracy lub 1 Maja, jest obchodzony w całej Polsce jako powszechne Święto Pracy. Już od 1890 roku jest to dzień obchodzony na całym świecie, a od 1950 roku w Polsce jest uznawany za święto państwowe i dzień wolny od pracy. Wyczekujemy go przez cały rok, często korzystając z tej okazji, aby spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi lub wyjechać na krótki wypoczynek.

Nie wolno jednak zapominać, że Święto Pracy ma również swoje znaczenie społeczne i symbolizuje walkę o prawa pracowników. Dlatego też 1 maja jest obchodzony również przez Kościół katolicki, który ogłosił ten dzień świętem Józefa Robotnika – patrona ludzi pracujących.

labor day, worker, policeman

Na czym polega Święto Pracy?

Obecnie, w czasach bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego (automatyzacji i robotyzacji), szczególnie sztucznej inteligencji, świat pracy zmierza do skrócenia tygodnia pracy raptem do czterech dni — co w wielu środowiskach spotyka się ze sprzeciwem np. z obawy, że maszyny zastąpią ludzi!

Warto pamiętać, że dzień 1 Maja symbolicznie upamiętnia brutalnie stłumiony strajk z 1886 roku robotników w Chicago, którzy pragnęli wywalczyć ("aż" jak na tamte czasy) ośmiogodzinny dzień pracy, który trwał zazwyczaj 12-16 godzin na dobę oraz ludzkie warunki pracy i wynagrodzenie.

Kto ustanowił Święto Pracy?

Pierwsze święto pracy wprowadziła już w 1889 r. II Międzynarodówka Socjalistyczna, która wskazała 1 maja, jako dzień solidarności ludzi pracy, dla upamiętnienia wydarzeń z Chicago. Natomiast sami amerykanie, postanowili świętować swój "Labour Day" w pierwszy poniedziałek września, aby nie przypominać obywatelom owych tragicznych starć.

W Polsce pierwsze obchody święta pracy podobnie jak w wielu innych państwach odbyły się w 1890 r., lecz dopiero od 1950 stały się świętem państwowym. Warto zauważyć, że państwowy charakter tego święta, w okresie PRL-u, wzmacniany był udziałem najwyższych elit partii i państwa, a udział obowiązkowy i niejednokrotnie nagradzany.

Współcześnie organizowane, pierwszomajowe wydarzenia (pochody, manifestacje, wiece), których organizatorami są przez partie polityczne i lokalne związki zawodowe, poświęcane są konkretnym hasłom, dyskusji i wymianie poglądów, ale także są miejscem różnego rodzaju starć, niemających nic wspólnego z ideą tych obchodów, ale organizowanych na tle odmiennych poglądów politycznych.

first, nature, may

Święto Pracy — ustawowym dniem wolnym!

W całej Polsce święto pracy przebiegać będzie zgodnie z planami wydarzeń, z którymi w większości można zapoznać się na miejskich lub urzędowych stronach internetowych. Jeśli ktoś nie zamierza brać udziału w wydarzeniach z okazji święta pracy, przypominamy, że jest to ustawowy dzień, wolny od pracy, za który należy się wynagrodzenie.

Redakcja Gazety Gospodarczej vortalu OWG